Péče o srst

Jak se starat o srst dlouhosrstého králíčka?

stříhání králíčka teddyNejdůležitější v péči o srst je pravidelné česání. Výběr kartáče nebo hřebenu je na vás, jde o to, aby se vám s ním dobře pracovalo. Sama používám jak kartáč, tak hřeben. U krátkosrstých zvířat mám dobré zkušenosti s furminátorem, a to nejen u králíků. Furminátor zbaví srst uvolněných chlupů a srst krásně provzdušní. Pro králíčky vybírejte ten nejmenší cca 4,5 cm široký. Pracujte s ním opatrně, netlačte na něj, ať králíčkovi nevytvoříte lysá místa. U dlouhosrtsrých zvířat si nejvíce pochvaluji hřeben s rotačními hroty. Srst vyčeše a netahá, zároveň dokáže odstranit i některá zacuchaná místa. Králíček by se měl česat každý den, ale chápu, že to není možné. Snažte se ho česat co nejčastěji, aspoň několikrát týdně. Z vyčesávání králíčka udělejte pravidelný, příjemný rituál. Pokud králík neposedí, zaměstnejte ho nějakou mlskou. Pozor na hodně neklidného králíčka, abyste mu hřebenem neublížili. Jestli česání sami nezvládnete, poproste někoho, aby vám ho přidržel. Nezapomeňte na vyčesání krku, bříška a zadečku, tato místa jsou nejrizikovější. Srst na zádech se češe od zadečku k hlavě, jen tak objevíte všechny dredy. Po česání králíčka odměňte pamlskem.
V případě péče o srst je důležité zmínit vhodnou podestýlku pro dlouhosrstého králíčka. V žádném případě nepodestýlejte senem, slámou, Asanem, hoblinami nebo pilinami, vše se motá do srsti a jiná možnost odstranění, než stříhání, není. Jako podestýlku, ať už po celém dně klece nebo do záchodu, doporučuji dřevěné peletky. Pokud vám vyhovuje jiná podestýlka a dáváte ji jen do záchodu, pořiďte králíčkovi záchůdek s roštem. 

Dlouhosrstí, stejně jako krátkosrstí králíčci se nekoupou, je to pro ně velký stres, o svou srst pečují sami. V případě znečištění srsti mu ji otřete vlhkým hadříkem. Pokud je znečištění na některých místech (většinou okolo zadečku) opravdu velké, jemně ho omyjte vodou a dobře vysušte, aby se předešlo zapaření a vzniku plísně. Osobně raději, než zvíře lokálně omývám, mu okolí zadečku spíše vystříhám nůžkami. Pokud jedinec trpí na průjem, chlupy okolo zadečku se mu brzy zase znečistí a kůže se v jeho okolí se podráždí. Proto je lepší místo udržovat bez dlouhých chlupů.
Když si nejste jisti, raději králíčka přineste k odborníkovi. 

U králíčků nezapomeňte ani na stříhání drápků. Pokud nevíte, jak na to, sepsala jsem pro vás postup. Návod na stříhání drápků najdete zde.

Tak ať vám chlupáči dělají radost.